Roboty współpracujące mają wbudowane takie zabezpieczenia, by nie zagrażały ludziom w swoim otoczeniu. Do tego niezwykle łatwo je zaprogramować.
Roboty współpracujące mają wbudowane takie zabezpieczenia, by nie zagrażały ludziom w swoim otoczeniu. Do tego niezwykle łatwo je zaprogramować.
Szybkość wdrożenia, większa odpowiedzialność za bezpieczeństwo stanowiska po stronie producenta robota, intuicyjny interfejs, precyzja powtarzalności ruchów nieodbiegająca konwencjonalnym robotom przemysłowym (nawet do ±0,03 mm). Te cechy stoją za szturmem Cobotów na europejski rynek przemysłu i małych zakładów produkcyjnych w Europie obserwowanym w ostatnich latach. Turbosprężarki z wysokoprężnych silników samochodów wyścigowych trafiły do większości pojazdów, salony gier znalazły miejsce w domowym salonie w formie konsol,a opracowane przez NASA odkurzacze bezprzewodowe przejmują coraz większą część rynku – podobne zjawisko obserwujemy dziś, kiedy zaawansowane technologicznie robotyczne ramiona lawinowo tną koszty małych firm.
Obsługa obrabiarek CNC
Zakłady przemysłowe opierające część swej produkcji o użycie obrabiarek numerycznych w równie dużej mierze polegają na wykwalifikowanym personelu, który je obsługuje. Rola operatora maszyny CNC jest niezastąpiona w materializowaniu założeń konstrukcyjnych konstruktora za pomocą maszyny. Po stworzeniu programu obróbki maszynowej częścią procesu pozostaje jednak obsługa tejże maszyny – fizyczne umieszczenie metalowej bryły w obrabiarce, następnie po obróbce pobranie jej i odłożenie. Ponieważ większość maszyn tworzona jest do obsługi ręcznej to czynności, które wymagają zasięgu ramienia człowieka. Taki zasięg odwzorowuje sześcioosiowy układ kinematyczny ramienia cobota. Zastąpienie kilku etatów w całodobowym trybie produkcji jednym robotycznym to jedno z największych źródeł oszczędności przedsiębiorstw, które postanowiły rozpocząć robotyzację swojego procesu.
Precyzyjne prace montażowe
Powtarzalność ruchów robota na poziomie sięgającym 0,03 mm pozwala z niezwykłą precyzją dokonywać montażu. Tam, gdzie dzień za dniem potrzebna jest identyczna sekwencja ruchów, człowiek może popełniać błędy próbując, odwzorować przykładowy egzemplarz a robot wykaże perfekcję wykonania za każdym razem.
Pakowanie i ładowanie
Wyobraź to sobie. Masz do zapakowania towary wytworzone niemałym nakładem pracy i półproduktów. Aktualna zmiana nocna pracuje już od ponad 11 godzin, uwaga personelu jest już nieco rozproszona. Kończąc układanie palety, o godzinie 5:37 któryś z nich upuszcza na ziemię przesyłkę przeznaczoną do transportu z samego rana wartą kilka tysięcy złotych. Straty finansowe dla Twojego przedsiębiorstwa natychmiast niwelują korzyści z wielozmianowego trybu pracy; pomimo różnej tolerancji, zmiany nocne dla pracowników produkcji z natury są bardziej wymagające.
Cobot może pracować w jednolitym tempie przez całą dobę.. Po prostej konfiguracji układu kartonów na palecie program paletyzacji jest gotowy do pracy bez końca. Paletyzuje zgodnie z tym, jak został zaprogramowany, więc efekt jest powtarzalny. Oszczędzasz w ten sposób czas, miejsce magazynowe i pieniądze.
Pick and place – łączenie przepływu detali w procesie
Tendencją polskich zakładów produkcyjnych tworzonych w erze przed robotyzacją było dzielenie i rozmieszczanie obsługiwanych przez pracowników maszyn w hali, dbając przede wszystkim o zapewnienie miejsca na transport palet podnośnikiem widłowym lub wózkiem paletowym. W efekcie nieodłączną częścią procesu jest transport palet lub produktów po tej samej hali produkcyjnej, lub wręcz przekładanie pojedynczych detali pomiędzy maszynami.
Byłem kiedyś w hali produkcyjnej, w której na przestrzeni 50 metrów kwadratowych stały cztery maszyny obrabiające ten sam produkt w czterech kolejnych etapach. Podczas jednej zmiany obsługiwało je łącznie 9 osób zatrudnionych na pełen etat, wkładanie i wykładanie detali z każdej maszyny oraz operator wózka widłowego. Jest to modelowa sytuacja, w której możemy połączyć te procesy, zastępując operatorów cobotami.
Szlifowanie, polerowanie, frezowanie
Wbudowany przetwornik siły w cobotach Doosan pozwala na zaprogramowanie sekwencji ruchów podążającej za kształtem polerowanego przedmiotu ze stałą siłą. W związku z tym nieoczekiwanie popularnym segmentem rynku cobotów okazały się zakłady stolarskie i producenci mebli. Cobot jest w stanie w powtarzalny sposób zeszlifować i wypolerować powierzchnię bez konieczności użycia kontroli wizyjnej.
Kontrola jakości. Cobot z kamerą
Instalujesz w cobocie kamerę. Uczysz go, pod jakimi kątami ma podejrzeć kontrolowany produkt, by zawsze robił wszystkie najważniejsze ujęcia. Można do tego wykorzystać funkcję wodzenia cobotem ręką. Systemy wizyjne nie stanowią zagrożenia dla człowieka, więc są naturalnym przedłużeniem możliwości robotów współpracujących.
Klejenie, dmuchanie, spawanie
Podążanie narzędzia za zaprogramowaną ścieżką z wysoką precyzją to cecha wymagana przy nakładaniu kleju z dyspensera, zdmuchiwaniu odpadu poprocesowego z obrabianych detali oraz spawaniu. Te zadania, tradycyjnie już wykonywane przez roboty przemysłowe stają się bardziej dostępne dzięki łatwości wdrożenia cobotów. Coraz mniejsze przedsiębiorstwa mają dziś możliwość oferowania produktów tworzonych w tych technologiach.
Czy to wszystkie możliwości cobotów?
Nie, to tylko kilka przykładów. Coboty mogą również spawać, wycinać, kleić, dokonywać analiz laboratoryjnych, dozować, a nawet obsługiwać inne maszyny. Wszystko zależy od tego, jak zaplanujesz stanowisko zrobotyzowane i jakiego cobota dobierzesz. A w tym ostatnim zdecydowanie potrafimy Ci pomóc.